Charakteristika:
Plod velikosti cca 3 cm v průměru je kulatý, obalený pevnou, tenkou a křehkou světle žlutohnědou až červenohnědou slupkou. Dužina uvnitř je sklovitě bílá až nažloutlá (u některých druhů až načervenalá), sladká, šťavnatá a aromatická s jemně slanou příchutí. Nejedlé tmavé semeno je malé, kulaté a tvrdé. Plod je podobný liči, ale je méně sladký. Při pokojové teplotě vydrží několik dní, díky tvrdší slupce je poměrně odolný proti otlakům. Dužinu lze také zmrazit.
Využití:
Nejčastěji se konzumuje čerstvý, v Číně je většinou využíván konzervovaný nebo sušený. V čerstvém nebo sušeném stavu je často přidáván do dezertních východoasijských polévek, dezertů a jídel typu sweet & sour. Plody bývají i konzervovány ve sladkém nálevu. Sušený longan má na rozdíl od čerstvého plodu tmavě hnědou až černou barvu.
MŮŽETE VYZKOUŠET
• Pečené kuře s longanem a makadamovými oříšky
• Longan plněný sýrovou směsí
• Rýže s longanem a lotosovými oříšky
• Vodka s ledem, longanem a sirupem
• Sweet & sour z vepřového masa, longanem a červenou paprikou
• Hlávkový salát s longanem, císařským hráškem a kuřecím masem, sypaný makadamovými oříšky
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Dužina s prosvítajícím semenem připomíná oční bulvu s duhovkou, odtud název dragon eye - dračí oko. Longan je tropické ovoce původem z Číny a bývalé Indočíny (Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Taiwan). Díky své podobnosti s liči je často nazýván „malým bratrem liči“ nebo „otrokem liči“. V orientální medicíně je považován za prostředek, který má zklidňující účinky na žaludek a může působit jako protijed při otravách. Semeno je používáno jako mýdlo.