Charakteristika:
Datle jsou oválné bobule, u lahodně sladké a šťavnaté odrůdy medjool dorůstající velikosti až 7 cm. Obsahují jedno velké semeno s rýhou uprostřed. Jsou dužnaté, masité a tvarem připomínají švestku. Slupka je jedlá, hnědočervená, hladká, u usušených plodů cukernatá a jemně popraskaná.
Datle se konzumují převážně sušené, což významně prodlužuje jejich trvanlivost. Zejména v arabských zemích jsou datle součástí každodenní kuchyně, podávají se zpravidla slisované do bochníku (tzv. adšu) nebo se pečou na másle.
Využití:
Tvoří nedílnou součást mnoha dezertů, koláčů a jiných cukrovinek, jsou nejlepší náhražkou sladkostí pro děti i dospělé. V zemích, kde se pěstují, jsou populární jako stolní ovoce. Z čerstvých přezrálých bobulí vykapává sladký sirup, tzv. datlový med. Vynikající jsou plněné různými pochoutkami – mandlemi, lískovými i jinými oříšky, kandovanou pomerančovou nebo citronovou kůrou, marcipánem nebo žervé. Lze je podávat také máčené v čokoládě.
MŮŽETE VYZKOUŠET
• Datlovo-medovo-pekanový koláč
• Datle medjool plněné kozím sýrem, prosciuttem a osmažené s bazalkovými listy
• Datle medjool plněné chorizem
• Datle medjool plněné blue cheese a mandlemi
• Foie gras s pyré z datlí medjool a granátovým jablkem
• Shake s datlemi medjool, domácí zmrzlinou z čerstvé vanilky a mlékem
• Curry s krevetami, datlemi medjool a citronovou kůrou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Datle medjool jsou velmi bohatým zdrojem cukru (60–70%), který je ve velkých vedrech chrání před vysycháním. Pro vysoký obsah cukru jsou tyto plody doslova kalorickou bombou. I přes svou velkou sladkost však nezvyšují hladinu cukru v krvi a pomáhají chránit proti ucpávání tepen. Jsou rovněž významným zdrojem draslíku, železa a vitaminů skupiny B.
Datle jsou v oblastech jejich pěstování důležitou základní potravinou a zdrojem energie. Patří k nejstarším kulturním rostlinám,
o kterých se píše v bibli i koránu. Stejně jako fíky mají svůj původ v severní Africe a Přední Asii. Velké datle medjool se dnes pěstují především v Izraeli a v Kalifornii.