Charakteristika:
Tato rostlina z čeledi miříkovitých se vyznačuje rýhovanou dutou lodyhou obrůstající peřenosečnými listy, které jsou dělené do niťovitých úkrojků. Listy jsou sytě zelené a jejich ojínění způsobuje, že se jeví namodralé. Květy jsou většinou žluté nebo žlutozelené okolíky typické pro tuto čeleď. Plodem kopru je nažka podobná plodu kmínu nebo fenyklu. Lodyhy kopru, zvláště u starších rostlin, jsou velmi tuhé a do kuchyně se nehodí. Proto byly vypěstovány odrůdy, které se vyznačují vyšším výnosem listů na úkor stonkové části. Přestože kopr pochází se Středomoří, dobře se mu daří i u nás a má tu také velkou tradici v pěstování a šlechtění. Chuť a vůně kopru je jedinečná, silně kořenitá a nasládlá.
Využití:
Nasekané lístky kopru se hodí zejména do čerstvých salátů, jsou součástí nálevů na nakládanou zeleninu, ale pro svou jemnou chuť se skvěle snoubí i s méně výraznými potravinami jako je například chřest nebo některé typy listové zeleniny. Často se přidává k měkkým sýrům, žervé, příjemně obohatí vaječné pochoutky a polévky, ale i rybí pokrmy. Jeho chuť a vůně vyvolává vzpomínky na lehké letní menu.
Listy nejsou jedinou částí rostliny kopru, která nachází uplatnění v gastronomii. Hlavně k nakládané zelenině se hojně využívají i semena. Protože mají daleko silnější a ostřejší aroma, jejich chuť a vůně se lépe uchovává při tepelném zpracování. K nakládání se dá ale využít i kvetoucí vrcholek, který je silnější chuti než listy, ale svěžejší než semeno.
Listy kopru vydrží v lednici poměrně dlouho. Dá se ovšem uchovávat i mražený, sušený nebo nasolený. Lze připravit i koprový ocet, a to z kterékoli části rostliny. Ten je potom výborný do salátů.
MŮŽETE VYZKOUŠET
- Palačinky s koprem a uzeným lososem
- Pomazánka z kozího sýra s koprem a červenou paprikou
- Tvarohová pomazánka se sušenými rajčaty a koprem
- Plněná vejce zdobená snítkou kopru
- Salát z čekankových puků s koprovým dresinkem
- Zapečené kapří filety s vůní jarních bylin
- Lehký bramborový salát s jarní cibulkou, jogurtem a koprem
- Gravlax – losos naložený v kopru s hořčičnou omáčkou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Kopr se pěstoval už ve starověkém Egyptě a zmínka o něm je i v Bibli. Ve středověku byl považován za svatojánskou rostlinu a údajně chránil před očarováním. První usedlíci v Severní Americe jej nazývali 'Semínko shromáždění', protože semena kopru byla dávána dětem na žvýkání při církevních obřadech. Koupel z rozdrcených semen kopru posiluje nehty. Kopr podporuje trávení, působí proti nadýmání, zbavuje nespavosti a podporuje tvorbu mateřského mléka. Kromě silic je zdrojem i minerálních látek, a proto se používá v neslaných dietách.