Charakteristika:
Baby paprika je variantou papriky ovšem malých rozměrů. Její barevnost se pohybuje ve stejné škále jako u běžně velké papriky, od žluté, přes oranžovou, zelenou až po purpurovou. Přestože jsou na trhu i zašpičatělé druhy, většinou jsou baby papriky spíše kulovitého tvaru. Výhodou baby papriček je, že neobsahují žádná semena, a proto jsou vhodné i jako svačinka nenáročná na přípravu. Baby papričky jsou navíc o něco sladší a chuťově výraznější než velké papriky. Slupka baby papriček není tak tuhá jako u velkých paprik, a proto jsou o něco stravitelnější. Nevýhodou tenčí slupky je ale jejich kratší trvanlivost.
Využití:
Baby papričky jsou vhodné ke konzumaci jak v syrovém stavu, tak tepelně upravené. Jelikož jsou samy o sobě velmi dekorativní, vypadají dobře jako součást zeleninových mís, kde je zhodnocena i jejich výrazná chuť. Dále jsou vhodné k plnění jakoukoli směsí a také k libovolné tepelné úpravě nebo k nakládání. Vynikající jsou i lehce zakápnuté olejem a upečené.
MŮŽETE VYZKOUŠET
- Jehněčí maso s opečenými baby papričkami a cibulkami
- Baby papriky v rajčatové omáčce plněné mletým masem
- Zapečené baby papričky plněné rukolovým pestem a ricottou
- Grilované chobotničky s pečenými baby paprikami
- Barevné variace čerstvých baby papriček plněné sýro-šunkovými krémy
- Sýrem plněné baby papričky naložené v kořeněném nálevu
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Paprika pochází z Ameriky a do Evropy byla přivezena až v 19. století. Původní odrůdy byly spíše tenkostěnné a obsahovaly velké množství kapsaicinu – alkaloidu způsobujícího pálivost. Postupně byly ale vyšlechtěny odrůdy nepálivé, což je i případ baby papriček.
Paprika je bohatým zdrojem vitaminu C, jeho množství v zelené paprice je dokonce dvojnásobné než v pomerančích. Dále se vyznačuje vysokým obsahem provitaminu A a mnoha zdraví prospěšných minerálních látek.