Charakteristika:
Meloun piel de sapo je jednou z variet medových melounů. Příslušnost do čeledi tykvovoitých má společnou kromě žlutého, cantaloupu a galia melounu také s okurkou, dýní nebo lufou a hořkou okurkou momordikou. Meloun piel de sapo se tvarem velmi podobá žlutému melounu, připomíná ragbyový míč různých velikostí.
Povrch tohoto melounu je také hrbolkatý stejně jako je tomu u žlutého melouun, ale jeho barva je středně zelená s tmavě zelenými a žlutými skvrnkami. Na ploše, kde ležel meloun na zemi, je žluté líčko. Dužina melounu piel de sapo je bílá až světle žlutá podle stádia zralosti. Dužina je kolem 4 cm silná a dutina v ní je vyplněna semínky uspořádanými do tří podélně uložených slizovitých váčků. Chuť a vůně melounu piel de sapo je podobná žlutému melounu. Je nasládlá a příjemně aromatická. Konzistence je ve vysoké zralosti připomíná zralé velmi šťavnaté nektarinky.
Využití:
Před konzumací se plod podélně rozkrojí, lžící se odstraní semínka a poté se odkrojí tenká slupka. Meloun piel de sapo má všestranné použití podobně jako žlutý meloun nebo jiné cukrové melouny. Nejčastěji se konzumuje čerstvý nebo v ovocných a zeleninových salátech. Kromě toho z něj lze připravit zmrzliny, koktejly a smoothies nejlépe v kombinaci s jakýmkoli výraznějším ovocem. Dá se použít také do alkoholických koktejlů nebo sangrie. Výborně se doplňuje se všemi druhy masa, ryb a mořských plodů. Z melounu piel de sapo lze připravit pyré, salsy a dipy ke grilovaným specialitám.
Spolehlivým ukazatelem zralosti je vůně, kterou meloun vydává. Slupka je žlutší a líčko na spodní části melounu je sytě žluté. Melouny vystavené při zrání přímému slunci (melouny nekryté listy rostliny) mohou mít na povrchu i
hnědozelené nebo načernalé skvrny, které
nejsou vadou. Meloun piel de sapo i po sklizni stále dozrává.
MŮŽETE VYZKOUŠET
- Smoothie z piel de sapo, kešu oříšků a čerstvých datlí
- Barevné melounové kuličky s brandy, trochou medu a rozinkami (piel de sapo, cantaloupe a galia)
- Tropický salát s melounem, kiwi, papájou a granátovým jablkem s čerstvou mátou a javorovým sirupem
- Vanilkový pudink s domácím melounovým sirupem
- Ledový koktejl s karibským rumem v kalabaze z melounu piel de sapo
- Smetanová zmrzlina s kousky melounu piel de sapo a cherry
- Krevetový koktejl s melounem piel de sapo a špetkou kari
- Pikantní dip z melounu piel de sapo, čerstvého koriandru, sekaných pistácií a chilli
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Cukrové melouny byly pěstovány už v době starověkého Egypta, Řecka i Říma. Jejich původ není zcela objasněn, ale jedna z teorií říká, že jejich domovem je Indie a díky starověkým obchodním cestám se rozšířily do Evropy. Jméno melounu piel de sapo je odvozeno od barvy a struktury slupky připomínající žabí kůži. Přesný překlad ze španělštiny znamená 'ropuší kůže'. Největším producentem melounu piel de sapo v Evropě je Španělsko. V menším ji následuje Holandsko a Francie. Hlavními mimoevropskými pěstiteli jsou Brazílie, Kostarika a Izrael.