Charakteristika:
Dýně máslová je jednou z menších variet dýně muškátové. Patří do čeledi tykvovitých, kam se řadí také například okurky, patisony, cukety a všechny druhy melounů. Dýně vyrůstají na mohutných liánách s rozložitými listy a silnými úponkami. Dýně máslová je typická hruškovitým tvarem a světle oranžovou tuhou slupkou. Plod měří na délku asi 20cm a je zakončen dužnatou zelenavou stopkou. Dužina zralé dýně je sytě oranžová, konzistencí podobná cuketě nebo okurce, ovšem zpravidla je o něco tužší. Po podélném rozkrojení plodu je uvnitř širší části zřetelné ložisko vatovité hmoty vyplněné semínky, drobnějšími než jsou semínka velkých dýní.
Chuť a vůně máslové dýně je nasládlá a jemně aromatická. Rozdíl v chuti dýní sice není diametrální, ale labužník by zřejmě vždy volil tuto odrůdu z řady dalších, protože její chuť je intenzivnější a lehce sladší.
Využití:
U nás je dýně v jídelníčku značně opomíjena. Je ale výbornou ingrediencí do polévek a nádivek do drůbeže nebo jiného masa. Hodí se také jako do moučníků i jako zvláčňující příměs do těsta. Skvělá je také k těstovinám a rýži. Dýně se dá také grilovat podobně jako lilek nebo cuketa a poté se přidává do nejrůznějších salátů. Efektně vypadá plněná masovými směsmi, sýry a zeleninou. V neposlední řadě se z dýně dají vyrobit marmelády, džemy, džusy a ve směsi s ovocem také kompoty.
Dýně se konzumuje zásadně tepelně zpracovaná. Před přípravou oloupeme tuhou slupku ostrým nožem. Pokud však používáme odrůdu Hokkaido, loupat se nemusí a můžeme ji konzumovat i se slupkou.
Kvůli svému aroma po pražených oříšcích je stále oblíbenější také dýňový olej. Byl známý již v 18. století, kdy se v jižním Štýrsku dýňová semínka ještě pracně loupala, ale svůj obrovský vzestup zažil až po válce. Obsahuje karoten, stopové prvky, minerální látky, vysoký obsah vitamínu E a nenasycené mastné kyseliny. Ty pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a snižují tak riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují kvalitu kůže a zvyšují obranyschopnost celého těla. Dále obsahuje vitamín A, C, z minerálů pak zinek, selen, hořčík a fosfor. K výrobě 1 litru oleje je potřeba 2,5 kg dýňových semínek. Semínka se nejprve rozemelou do hmoty, která vypadá jako těsto, následně se směs praží, díky tomu vznikne jeho typické aroma a nakonec se z hmoty vylisuje čistý panenský olej. Díky obsahu vitamínů a minerálů je určený hlavně do studené kuchyně, zvládne i krátkou tepelnou úpravu, avšak zahřát ho můžete jen na 120 °C.
MŮŽETE VYZKOUŠET
Dýňové rizoto se šalvějí
Ingredience:
- 1 litr zeleninového vývaru
- 1 cibule
- 2 lžíce olivového oleje
- 300 g rýže arborio
- 200 ml bílého vína
- 60 g másla
- sůl, pepř
- lístky šalvěje
- 100 g strouhaného parmazánu
- 300 g očištěné dýně
- pár kapek dýňového oleje
Příprava:
Zeleninový vývar zahřejeme k varu. Dýni pokrájíme na malé kousky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Na rozpáleném oleji orestujeme v hrnci cibuli, přisypeme rýži a společně restujeme asi 2–3 minuty. Přilijeme bílé víno a mícháme, dokud se neodpaří a nevsákne do rýže. Postupně přilijeme třetinu vývaru, za stálého míchání ho necháme vsáknout, přisypeme nakrájenou dýni, přiléváme vývar, dokud není rýže měkká a rizoto krémové.
Do hotového rizota přimícháme máslo a parmazán, následně dochutíme solí, pepřem a dýňovým olejem. V malé pánvičce osmažíme rychle šalvějové lístky a ozdobíme jimi jednotlivé porce rizota.
Další tipy pro použití:
- Palačinky z dýňového těsta plněné zakysanou smetanou a horkými malinami
- Krémová dýňová polévka s praženými dýňovými semínky a čerstvou petrželkou
- Linecký koláč s dýňovou nádivkou, mandlovými lupínky a sekanými oříšky
- Dýňové curry s cizrnou a sladkými bramborami
- Dušené hovězí na rozmarýnu s dýní a baby pórkem
- Zeleninový salát s datlovými rajčátky, fazolemi a pečenou dýní
- Dýňový koláč plněný mletým masem s vůní zázvoru
- Ravioli plněné dýňovou omáčkou a ricottou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Dýně muškátová údajně pochází ze Střední nebo Jižní Ameriky. Byla konzumována již Inky a běžnou potravinou je dodnes také v jižní Africe. Američtí domorodci, kteří ve svém umění získávali inspiraci v přírodních útvarech, věnovali dýni značnou pozornost zejména při výrobě nejrůznějších nádob. Dýně je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínu A a C, hořčíku, vápníku a draslíku. Díky dobré stravitelnosti vařené dužiny a absenci alergenů je máslová dýně vhodná i jako jeden z prvních zeleninových příkrmů pro kojence. Kromě plodů dýně lze konzumovat i velké žluté dýňové květy, které neodolatelně ozdobí zeleninové i ovocné mísy.