Charakteristika:
Jedná se o druh tropické rostliny, známé také pod názvem batáty. Jejich oranžová odrůda se v Severní Americe nazývá jam. Rostlina má vytrvalou lodyhu s plazivými stonky a řepovitě ztloustlým kořenem. Váží zhruba 0,5–5 kg a kořenové hlízy jsou přibližně veliké jako pěst, válcovitě vřetenovité a mohou být bílé nebo nachové. Hlízy obsahují 70 % vody, 18 % škrobu a 6 % cukru (dohromady 24 % sacharidů). Jejich energetická hodnota je větší asi o polovinu než u obyčejných brambor. Sladká chuť je díky fruktóze, glukóze a sacharóze. V některých zemích se listy dávají jako krmivo pro zvířata kvůli velkému obsahu železa, vitamínu A, B, C, E a vláknině.
Využití:
Sladké brambory patří mezi velmi důležité užitkové rostliny tropů a subtropů. Jejich hlízy obsahují hlavně škrob a stejně jako obyčejné brambory jsou mnohostranně použitelné, jak k vaření, tak i k pečení, ale i k získávání škrobu nebo alkoholu. Existují 2 druhy: červené (vhodné na vaření a zapékání) a žluté (vhodné na smažení a do těsta na pečení).
MŮŽETE VYZKOUŠET
- Zapečený pastinák a batáty
- Plněné pečené sladké brambory
- Pečené kuře s batáty a tymiánem
- Pečené brambory a batáty se sýrem
- Sendvič s batáty, kozím sýrem a ořechy
- Polévka z batátů, mrkve a zázvoru
- Grilované chipsy z batátů
- Quesadila se sladkými brambory a špenátem
- Kari s jehněčím a batáty
- Batáty plněné krevetami a salsou
Krémová kaše z batátů s balzamikem
Ingredience:
1 kg oranžových sladkých brambor (batátů) oloupaných a nakrájených na kostky
50 g másla, nakrájeného
50 ml extra panenského olivového oleje
1 lžíce balzamikového octa
sůl a pepř
Příprava:
Batáty vařte v hrnci osolené vody na středním plameni 10 minut, doměkka. Slijte přes cedník, nechte okapat. Potom vraťte batáty do ještě teplého rendlíku a třeste jím nad velkým plamenem asi půl minuty, aby se vypařily zbytky tekutiny. Sejměte z ohně.
Po stažení z ohně promačkejte šťouchadlem, postupně přidávejte nakrájené máslo a olivový olej. Šťouchejte dohladka. Osolte a opepřete. Zakapejte balzamikovým octem a podávejte.
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Nejvíce se rozšiřují v tropických a subtropických oblastech. Původně pocházejí z Ameriky, z oblasti mexického poloostrova Yucatan a u ústí Orinoka ve Venezuele. Batáty nejsou botanicky příbuzné pravým bramborům, ale oboje pochází ze Střední Ameriky. Do Evropy dorazily asi o 100 let dříve a byly velmi oceňovány.