Charakteristika:
Vejčité až zakulacené, 8-10 cm dlouhé bobule. Slupka je hladká, pevná, barva žlutá, oranžovo červená nebo tmavě purpurová.
Pod slupkou je měkká masitá a velmi šťavnatá dužina charakteristické jemně kyselé až trpce sladké chuti, která je přirovnávána k passion fruit a kiwi s nádechem výrazně aromatického rajského jablka. Četná měkká semena černé barvy jsou kruhovitě uspořádána v rosolovité oranžové až červené dužině, na příčném řezu jsou velmi dekorativně uspořádána jako dvě proti sobě směřující podkovy.
Plody jsou velmi citlivé na otlaky a neměly by být dlouho skladovány. Slupka je trpká až velmi hořká., proto se před konzumací zpravidla loupe. Loupání usnadní krátké přelití plodů vroucí vodou, podobně jako u rajských jablek. Kyselost dužiny lze zmírnit tak, že se plody oloupou, rozkrojí, ze všech stran pocukrují a nechají přes noc v mírném chladu uležet.
Využití:
Rajčenky se konzumují oloupané nebo se po rozkrojení vydlabou lžičkou (pozor: směrem ke slupce je hořkost dužiny výraznější). Tamarillo lze také promačkat v ruce a po rozříznutí či ukrojení stopky změklou dužinu vymačkat. Vychlazená a jemně pocukrovaná dužina je výbornou snídaní. Dodává zajímavou chuť kompotům i výrazným masovým směsím.
MŮŽETE VYZKOUŠET
• Čatní s tamarillem
• Kuřecí curry a tamarillem a koriandrem
• Chřest s holandskou omáčkou s přidaným tamarillem
• Tamarillo kompot
• Boeuf bourguignon – hovězí maso, červené víno, česnek, cibulka, karotka, bylinky, tamarillo
• Štrúdl s jablky a tamarillem
• Ovocný nápoj z tamarilla rozmixovaného s cukrem a vodou
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Plody jsou bohaté na vitamin C, draslík a měď. Původem z východní Asie a jižní Číny, dnes se pěstuje i v Japonsku, Tchaj-wanu, Severní a Jižní Americe a Středomoří. Roku 1846 se dostaly první rostliny také do Evropy, původně jako okrasné.