Charakteristika:
Jde o větší banány s tužší slupkou, které se používají převážně na vaření. Teprve tepelná úprava přemění velké množství škrobu na cukr a změní chuť těchto zeleninových banánů. Nejdříve jsou plody zelené – tyto nezralé banány mají škrobovou, bramborovou a natrpklou chuť a nejsou vhodné ani na vaření. Postupně však žloutnou a následně se na nich objevují černé skvrny, což je známkou, že je po tepelné úpravě lze konzumovat. Zcela zralé jsou úplně černé – tyto se dají jíst také bez tepelného zpracování.
Využití:
Plantainy mají v gastronomii široké uplatnění. Ze zralého banánu se často připravuje kaše zvaná fufu, která je populární především v Africe a Karibiku. Můžete jej však také smažit, vařit, péct, restovat sušit, mlít na mouku a v Africe z těchto banánů dokonce vaří i pivo. Populární forma úpravy je jejich nakrájení na proužky a smažením na křupavé chipsy. Jsou také oblíbenou přílohou k masu či rýži.
MŮŽETE VYZKOUŠET
Masové ragú s plantainy
Ingredience:
- 4 zralé plantainy
- 0,8 kg kuřecích stehen nakrájených na kostky
- 0,5 kg vepřového masa nakrájeného na kostky
- 4 stroužky česneku, drcené
- 500 ml kuřecího vývaru
- 0,5 kg nakrájených rajčat bez slupky
- 1 cibule
- 1 paprika
- olivový olej
- sůl, pepř, mleté nové koření, sušené oregano
- čerstvý koriandr
Příprava:
Odstraňte konce banánů, oloupejte slupku a nakrájejte je na silnější kolečka. Cibuli a papriku nakrájejte na plátky. V hrnci rozehřejte olej, přidejte česnek, sůl, oregano, pepř a nové koření. Nechte koření opražit asi 2 minuty a pak přidejte nakrájené maso. Opékejte a míchejte na vysokém plameni asi 10 minut. Přidejte banány, rajčata, cibuli, papriku a vše zalijte vývarem. Jakmile směs začne vřít, stáhněte plamen, zakryjte a vařte přibližně další hodinu. Přidejte brambory a vařte na mírném ohni dalších 40 minut. Dochuťte solí, pepřem a čerstvým koriandrem.
- Na kolečka nakrájené smažené plantainové chipsy
- Plantainová polévka
- Dušené hovězí se zelím a plantainy
- Grilované rybí filety s kokosovou salsou a plantainy
- Mořský okoun v těstíčku z plantainu s mangovou omáčkou
- Grilované plantainy s glazé z hnědého cukru
- Vepřové kotlety s plantainovou kaší
- Krabí salát s plantainovými chipsy a avokádem
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Plantainy obsahují vitamíny B6, C, K a také beta-karoten a kyselinu listovou. Proto je jejich konzumace prospěšná pro lidské zdraví především z hlediska krvetvorby, krevní srážlivosti a tvorby červených krvinek. Z minerálů jsou v nich obsaženy železo, hořčík, zinek, jód, fosfor a selen. Jsou důležitou potravinou ve východní a střední Africe a v některých částech Asie, kde je lidé znali a jedli nejspíš už v 6. století před naším letopočtem. Tyto zeleninové banány jsou dostupné po celý rok, původem jsou z Indie a jihovýchodní Asie. V některých zemích se velké plantainové listy používají jako talíře.