Charakteristika:
Slupka oválných plodů je žlutá, oranžová až červenofialová. Dužina je žlutá, růžová nebo červená s černými tvrdšími semeny.
Chuť je podobná fíkům a hruškám, dužina se konzumuje včetně semínek. Plody jsou 8–10 cm dlouhé bobule s bradavčitými výrůstky, většinou opatřenými malými, sotva viditelnými trny, které se mohou při konzumaci snadno zapíchnout do pokožky rukou, do rtů nebo do sliznice jazyka a krku, proto je nutné jej před konzumací „obrousit“ hrubou stranou houbičky na nádobí (kterou pak již nepoužíváme k jiným účelům) nebo suchým hadříkem a velmi opatrně oloupat jako banán, obojí nejlépe v rukavicích. Plody se lépe loupou poté, co jsou několik hodin namočeny ve vodě.
Využití:
Plody se konzumují nejčastěji syrové bez slupky, ale i tepelně upravené či v podobě džusů; alkoholických či osvěžujících nealkoholických nápojů; džemů (melcocha, queso de tuna, miel de tuna); přidává se do různých cukrovinek, do čajových směsí a vyrábí se z něj tekuté sladidlo.
MŮŽETE VYZKOUŠET
- Jalea De Cacto – kaktusové želé z opuncie, cukru, pektinu a citronové šťávy
- Prickly pear butter – máslo s opuncií, medem, koriandrem a špetkou soli
- Krájená opuncie sterilovaná v octovém nálevu s česnekem a jalapeño papričkou
- Zálivka s opuncií – limetová a citronová šťáva, banán, med, vinný ocet, opuncie
- Tropický salát s opuncií, medovým melounem, ananasem, jahodami, mangem, guavou (nebo papájou), pomerančem, vodním melounem a zálivkou z tequily (nebo triple sec), vody, citronové šťávy a dužiny, cukru, posypaný sekanými pekanovými ořechy
PŮVOD, TIPY A ZAJÍMAVOSTI:
Opuncie obsahuje sloučeniny, které znesnadňují vstřebávání tuků do těla. Původem z tropické Jižní Ameriky. Již před tisíciletími byla pěstována také v Mexiku, kde byly její plody před pěstováním obilí důležitou základní potravinou. Dnes je rozšířena v Austrálii a Středomoří, například ve francouzské Provence nebo v Itálii, v okolí Lago di Garda. Opuncie tvoří neproniknutelné křoviny a bývají proto používány jako živé ploty. Ze semen se vyrábí olej.